Městská knihovna Nejdek

Akce

 
 
AKCE 2018

ÚNOR - BŘEZEN

Galerie @ - v měsíci lednu jste mohli navštívit v galerii dvě výstavy – výstavu paličkovaných krajek s názvem Peříčka v krajce a výstavu fotografií přírody žáka Michaela Kovaříka. Obě výstavy jsou prodloužené a můžete si je prohlédnout ještě do 22. února 2018
 
Zahájení nové výstavy
V pátek 2. března bude vernisáží zahájena nová výstava s názvem „Andělky“ paní Dagmar Šimkové z Rájce. Když jsme paní Šimkovou oslovili, co jí vedlo k tak krásnému koníčku, jako je šití andělů, řekla nám o sobě toto: „Svou tvorbou si brzdím život, aby mi jeho akcelerace s přibývajícími lety neřekla, že už je to tady na tom světě všechno.
Ticho, kouzlo okamžiku v přírodě, myšlenka, nápad. A taky moji blízcí a přátelé, kterým připadám divná, když nemám v ruce nějakou práci. A moje povolání. To je to, co mám, co mě drží, co potřebuji, bez čeho odmítám být. Doma si dávno zvykli, že mě najdou vždy do něčeho zamotanou, nad něčím dumající. Hledám nápady, nechám se inspirovat, dlouho techniku studuji a až pak ji zkusím.
Lákají mě nové věci, pořád něco zkouším, ale také se vracím k technikám, které se snažím zdokonalovat. Paličkování, pletení, háčkování, šití, pletení z pedigu, výroba skleněných vinutých perlí, šitý i háčkovaný šperk, stále se snažím nacházet nové možnosti a posunout techniku ještě dál nebo výš. Všude lepím mozaiky z kousků dlaždic. Lákají mě vitráže, nejraději bych dělala ty veliké, složité. Je toho na jeden život vážně hodně.
Prvního anděla jsem viděla u kamarádky a toho svého jsem vyráběla snad 30 hodin. To objevování, čím nejlépe otáčet malinké kousky, kde vzít zdobení, čím naplnit, výběr textilu, barva těla, z čeho vlasy…baví mě proces. Výsledek ráda předám dál. Nemám jediného anděla, všechny, které jsem vyrobila, zůstávají tak trochu se mnou. Je v nich kus mého já. Andělky chrání a hlídají své majitele, jejich domovy. Věřím tomu.
Andělky nemají tvář, tu si v nich musíte najít sami. Ty mé mají společné znaky: růži ve vlasech, náušnice, náramek, přívěšek na krku a boty. Charakterizuje je dlouhé štíhlé tělo a tak trochu strnulý výraz. Nejsou na hraní. Měly by zaujmout tím, co ztvárňují, potěšit, pozastavit spěch každého dne.“ Výstava potrvá do konce dubna 2018.
 
Výtvarná dílna – na středu 7.2. 2018 jsme pro děti připravili výtvarnou dílnu na téma Valentýnky, kde si mohou vyrobit valentýnské přáníčko.
 
Besedy – v průběhu zimy a jara proběhnou v knihovně besedy s dětmi z mateřských a základních škol.
 
Beseda s animátorem Cyrilem Podolským – tvůrcem Krysáků
Při příležitosti výstavy Krysáci, která proběhne v měsíci únoru a březnu v místním muzeu jsme pozvali na besedy i tvůrce tohoto animovaného večerníčku pana Cyrila Podolského, který navštíví Nejdek ve čtvrtek 1.3. 2018. V dopoledních hodinách bude besedovat s žáky obou nejdeckých základních škol a v 17 hodin bude beseda přístupná pro veřejnost. Besedy se uskuteční v nejdecké kinokavárně.
CYRIL PODOLSKÝ
Cyril Podolský je rodákem z Frýdlantu v Čechách. V Liberci vystudoval gymnázium a jednu sezónu zde pracoval jako jevištní technik v Naivním divadle v Liberci. Dále pak studoval na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové, obor český jazyk - výtvarná výchova.
V roce 1999 úspěšně absolvoval, na Filmové škole ve Zlíně, obor animovaný film. Ve Zlíně působil třináct let jako animátor, scénárista a režisér. Po několik let zde přednášel loutkovou animaci pod hlavičkou Filmové školy Zlín a UTB. Za tu dobu vytvořil několik autorských krátkých filmů, hudebních klipů a reklam. Jako animátor se podílel na seriálech Králíci z klobouku, Pat a Mat a Tlučhořovi. Jeho nejširší autorskou prací je seriál večerníčků Krysáci (26 dílů, cca 195 minut). (zdroj: www.atelier-podolsky.cz)

LEDEN

GALERIE @
- v lednu pokračuje výstava fotografií žáka Michaela Kovaříka Příroda kolem mne …., která nabízí návštěvníkům krásné fotografie nejen nejdecké přírody a výstava paličkovaných krajek Spolku Krušnohorská krajka z Nejdku s názvem Peříčka v krajce, na které nám naše paličkářky představují krásné krajky v podobě soviček.

I na letošní rok připravujeme mnoho akcí nejen pro děti - besedy, výtvarné dílny a soutěže, o jejichž konání se můžete dozvědět z plakátů v knihovně a v infocentru nebo na webových stránkách knihovny. Zde si můžete prohlédnout i fotogalerii z akcí, které knihovna pořádá.
AKCE 2017
PROSINEC

Galerie@
PEŘÍČKA V KRAJCE
– pod tímto názvem proběhne výstava paličkovaných krajek spolku Krušnohorská krajka z Nejdku, na kterou jsou všichni srdečně zváni. Krajkářky tentokrát zvolily téma z přírody a upaličkovaly pro výstavu sovy v různých podobách.
PŘÍRODA KOLEM MNE … 11 let. Míšu velmi baví fotografování přírody, proto se přihlásil do fotografického kroužku MDDM v Ostrově , který navštěvuje druhým rokem. Letos v dubnu vyhrál první místo ve fotografické soutěži ,,Příroda očima dětí, pořádanou Ekocentrem MDDM Ostrov.  A nyní vám jeho koníček představíme v naší výstavní galerii.
Vernisáž obou výstav se uskuteční ve čtvrtek 7.12 od 17 hodin v Galerii@ v Městské knihovně v Nejdku v prostorách internetové čítárny. Navštívit je můžete do konce ledna 2018.
 
Vánoční jarmark
– výtvarná soutěž pro školy,výstavy, ukázky paličkování
Při příležitosti Krušnohorského vánočního jarmarku připravila knihovna jako každoročně výtvarnou soutěž pro děti ze škol a školek a organizací, které pracují s dětmi, letos s názvem Vánoční čas. Děti tentokrát představí svou vánoční tvorbu ve volném tématu.  Výstava prací proběhne tentokrát v nejdeckém muzeu (1.patro). A protože jde o soutěž, bude se opět hodnotit veřejně. Vyhlášení toho nejkrásnějšího vánočního dílka proběhne v rámci jarmarečního programu v 16 hodin na prostranství před ZŠ Nám. Karla IV. Výstava těchto prací zůstane instalována v muzeu, kde si jí budete moci prohlédnout do  konce roku.
 
V čítárně knihovny budou pokračovat dvě milé výstavy, které si nesmíte nechat ujít - výstava Peříčka v krajce, která bude o jarmareční sobotě doplněna o Vánoční paličkování s charitativním prodejem paličkovaných krajek pro sdružení Dětská radost. Jedná se o interaktivní akci, kdy si můžou paličkování vyzkoušet i sami návštěvníci. S paličkováním se nám předvedou paličkářky sdružení Krušnohorská krajka z Nejdku, a také žákyně, které návštěvují kroužek paličkování při ZŠ Nám., pod vedením Báry Částkové a Dáši Málkové.
Zároveň bude také v Galerii @ probíhat výstava fotografií s názvem Příroda kolem mne… žáka Michaela Kovaříka.
 
Knihovna bude na jarmareční sobotu zpřístupněna od 10.00. do 16.00 hodin.
 
Besedy
- před vánočními svátky jsou připraveny besedy a dílničky pro 2. a 5. třídy ZŠ Nám. Karla IV., na kterých si budeme povídat o tradicích Vánoc a vyrábět vánoční dekorace.
 
LISTOPAD
 
Přednáška o stylu a oblékání
Opět připravujeme pro ženy, ale nejen pro ně, malý dýchánek, tentokrát se stylistkou Danou Beranovou, která poskytuje komplexní služby na profesionální úrovni pro muže i ženy. Poradí vám s oblečením pro jakoukoliv příležitost, pomůže při výběru oblečení, brýlí i doplňků. Spolupracuje s mnoha reklamními agenturami, časopisy, filmaři a fotografy (http://www.stylistkaberanova.cz/
). Přednášku budete moci navštívit ve čtvrtek 2.11. od 17 hodin v Městské knihovně v Nejdku (čítárna).
 
Vše o životě po životě
Srdečně vás zveme ve čtvrtek v 17 hodin do kinokavárny v Nejdku na projekci dokumentárního snímku režiséra Dalibora Stacha - Vše o životě po životě, na kterou bude navazovat přednáška autora.
Dokument je vyprávěním lidí, kteří hranici smrti překročili a bylo jim umožněno vrátit se zpět. Obsahuje nejen průběh prožitku, ale celkovou změnu, která těmto lidem klinická smrt do života přinesla. Změnu vnímání svého okolí a světa. Pochopení, že nic se neděje náhodou. Že člověk je neustále v možnosti a jediné, co nás brzdí, jsme my sami.
Dalibor Stach
je režisér, spisovatel, scénárista, výtvarník a fotograf v jedné osobě, který navštíví Nejdek již po několikáté.  Jeho tvorba je velmi osobitá a různorodá. Narodil se v Ostrově, kde vystudoval gymnázium, následně VŠ v Ústí nad Labem.
Na základě osobních zkušeností s klinickou smrtí napsal několik knih - Za oponou noci, Krušnohorské proroctví, Brána, Oáza v poušti, Mrtví muži nemluví, Z Velryby.
Jedna se stala knižní předlohou pro film Za oponou noci, který Dalibor Stach natočil s plejádou českých herců a dvou hollywoodských hvězd. Do filmu obsadil také několik herců se stejným prožitkem blízké smrti.
V současné době připravuje film Dialog Rae.
Výtvarné tvorbě se věnuje autor od dětství. Od realistické malby přešel postupně do tvorby barev, symbolů a duchovních odkazů. Dle svých slov se malbě věnuje vždy, když je pohoda a při čekání na múzu filmařskou či spisovatelskou. Je to bytost s neobyčejným duchovním poznáním.
Přednáška pojednává nejen o filosofickém přesahu fenoménu klinické smrti, je proložena vyprávěním z natáčení, o setkání s Milošem Formanem a dalšími zajímavými lidmi.
Po skončení přednášky bude také možné knihy Dalibora Stacha zakoupit.
 
Besedy se spisovateli Zuzanou Pospíšilovou a Janem Opatřilem
Pro základní školy jsme připravili další zajímavé besedy s autory dětských knih. Zuzana Pospíšilová je mladá česká autorka, dětská psycholožka, která vystudovala gymnázium a Filozofickou fakultu v Brně, konkrétně obor psychologie. Už při studiu chtěla pracovat s dětmi a po škole nastoupila jako klinická psycholožka v Dětském rehabilitačním stacionáři v Ostravě, kde se věnovala především dětem s pohybovým postižením, hlavně dětem s dětskou mozkovou obrnou. Nyní pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením. Začala psát pohádky pro své dvě dcery a ty začaly vycházet jako knihy, například Pohádky před spaním, Čarodějnice Eulálie nebo Pohádky pod polštář. O svých knihách bude besedovat s třeťáky obou základních škol.

Jan Opatřil
patří mezi mladé české autory nejen dětských knih. V Nejdku již několikrát besedoval s žáky 1. stupně základních škol o své knížce Kapřík Metlík. Tentokrát žákům 2. stupně představí svůj hororový žánr a pobeseduje s nimi o tom, jak se vlastně stal spisovatelem.
 
Do konce listopadu si můžete prohlédnout v čítárně knihovny Uměleckou výstavu dvou mladých nejdeckých studentů Elis Poláčkové a Thomase Painese.
 
 

ŘÍJEN

 

TÝDEN KNIHOVEN V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ V NEJDKU
Ve dnech 2. – 8.10. 2017 bude probíhat v knihovnách po celé republice již 21. ročník celostátní akce, kterou každoročně vyhlašuje sekce veřejných knihoven SKIP. K Týdnu knihoven připravila i naše knihovna několik akcí.
AMNESTIE
 
Všichni čtenáři, kteří nestihli včas vrátit zapůjčené knihy a časopisy, mají možnost je v tomto týdnu beztrestně vrátit, upomínky jim budou prominuty.
BURZA KNIH
V tomto týdnu bude také probíhat tradiční a oblíbená burza knih – prodej odepsaných knih, které byly vyřazeny z fondu knihovny.
NEJPILNĚJŠÍ ČTENÁŘ ODDĚLENÍ PRO DOSPĚLÉ ČTENÁŘE
Opět bude vyhlášen nejpilnější čtenář, který si v období od října 2016 do konce září 2017 vypůjčil nejvíce knih v oddělení pro dospělé čtenáře. Na vítěze čeká malá odměna.
MALÁ VÝTVARNÁ DÍLNA
V pondělí a ve čtvrtek tohoto týdne proběhne v dětském oddělení zdarma malá dílnička pro děti. Malí čtenáři si budou moci vyrobit záložku do knihy.
AUTORSKÉ ČTENÍ
V rámci Týdne knihoven se uskuteční beseda pro družiny s autorkou dětské knihy Kdo zachrání Pižďucha? paní Zuzanou Onderovou. S dětmi si bude povídat o lehce netradičních pohádkách, které vesele i vážně vyprávějí o přátelství, odvaze, vzájemné pomoci, ale také závisti, lenosti a přetvářce a o ilustracích, které při psaní této knihy vznikaly.
Na besedu s ilustrátorem Adolfem Dudkem se budeme se žáky 1. a 2. tříd ZŠ Karlovarská těšit ve čtvrtek 19.10. dopoledne.
LESY KOLEM NÁS - výtvarná soutěž 
V září byla instalována ve výlohách knihovny výstavka výtvarných prací k soutěži Lesy kolem nás. Do soutěže se letos zapojila ZUŠ Nejdek. Celkem bylo odevzdáno 30 prací. V několika kategoriích jsme vybrali vždy tři nejlepší. Jsou to:  v kategorii 6-11 let získala 1.místo Šebestová Barbora, 2. místo Vocelková Viktorie a 3. místo Bršťák Antonín a Holíková Petra. V kategorii 9 – 15 let se umístil na 1. místě Bršťák Michal, na 2. místě Straková Denisa a na 3. místě Kaššáková Anna. Všem výtvarníkům děkujeme, na vítěze čekají v knihovně milé odměny. Vítězné obrázky putovaly k hodnocení do Krajské knihovny Karlovy Vary, která spolu s Lesy ČR, s.p. vyhlásí dne 3.10. 2016 celkové vítěze. O výsledcích vás budeme informovat v příštím čísle NL.
 

ZÁŘÍ

Rozhledny, věže, věžičky nám zaplavily knihovnu. V rámci oslav 120. výročí rozhledny Pajndl  byla vyhlášena pro základní školy a uměleckou školu v Nejdku výtvarná a literární soutěž. Děti malovaly, lepily a psaly příběhy a básničky. A že se jim to opět povedlo. Porota měla těžkou práci a plné ruce práce, protože opravdu nebylo jednoduché vybrat ze 140 obrázků a 30 literárních prací ty nejlepší. Vernisáž k výstavě PAJNDL – naše rozhledna s vyhlášením vítězů proběhne v pátek 1. září 2017 od 17 hodin v nejdeckém muzeu, kam jste všichni srdečně zváni.
 GALERIE @
Od 22.9. 2017 čeká Galerii @ nová výstava. Bude to umělecká výstava prací dvou mladých umělců - Elišky Poláčkové a Thomase Painese. Mladší ze dvojice Elis (19) letos úspěšně zakončila studium na uměleckoprůmyslové škole v Karlových Varech - obor fotografie. Na výstavě si můžete prohlédnout její oblíbenou dokumentární fotografii a portréty. Druhý ze dvojice - Thomas (21) studuje na Západočeské univerzitě v Plzni - obor ilustrace a grafika. Oba představí svoji školní i vlastní tvorbu v nejdecké knihovně, jejich Umělecká výstava bude zahájena vernisáží 22. září v 17.00 hodin a potrvá do konce listopadu.
 
ČERVENEC - SRPEN

V letních měsících je upravena půjčovní doba knihovny (půjčovní doba).

PRÁZDNINOVÉ DÍLNY 

Každé pondělí od 17.7. budou probíhat v dětském oddělení knihovny prázdninové dílny. Více informací najdete na plakátku v sekci Aktuálně.
DĚTSKÉ ODDĚLENÍ
V dětském oddělení čekají na děti různé stolní a karetní hry, pexesa, pastelky a čisté papíry, takže si děti mohou přijít nejen vybrat a vypůjčit knihy, ale také zde příjemně strávit volný čas. Každé pondělí se budou konat malé výtvarné dílny, při kterých budou děti např. malovat na rolavské kameny nebo tvořit výrobky z různých materiálů. Podrobnosti programu budou zveřejněny na plakátcích v knihovně a v infocentru a na webu knihovny.
VÝSTAVY
V čítárně knihovny v Galerii@ bude během letních měsíců pokračovat výstava fotografií Blanky Šprocové  OkaMžik a ve výlohách knihovny výtvarné práce dětí zájmového kroužku z Domu dětí a mládeže při ZŠ Nejdek.
KNIHOBUDKA
V plánu naší knihovny je kromě standardních služeb čtenářům co nejvíce zpříjemnit volné chvíle dobrou knihou. Proto jsme pro naše čtenáře na léto připravily novinku, letní sezónu a koupání na Lesíku jim chceme zpříjemnit i čtením. Knihy, které dosloužily a mohou ještě zabavit čtenáře, najdete v naší nové knihobudce, která bude během července instalována na pláži v Lesíku. Knihu si budete moci půjčit, vzít domů nebo můžete do knihobudky odložit svoji vlastní. Věříme, že vás naše miniknihovna potěší a v místě letního odpočinku vydrží dlouho.
V přízemí knihovny si opět můžete vybrat a za symbolickou cenu 10,- Kč zakoupit knihy, které byly vyřazeny z knihovního fondu.
REVIZE KNIHOVNÍHO FONDU
Podle knihovního zákona mají knihovny za povinnost provádět pravidelné revize knihovního fondu. Knihovna naší velikosti musí tuto revizi provádět každých pět let. Proto bude knihovna na přelomu srpna a září uzavřena, aby se revize mohla uskutečnit. Přijďte si proto včas vypůjčit knihy a časopisy.
ČERVEN
A co nás čeká v červnu?
Na pobočce knihovny proběhnou besedy s žáky 1. – 3. tříd k projektu Okno do Severní Ameriky.
V čítárně knihovny se ve čtvrtek 1. června uskuteční již tradiční finálové kolo čtenářské soutěže pro 1. stupeň ZŠ nám. Karla IV.
Novinky v knihovně
Jak si jistě již mnozí čtenáři i návštěvníci knihovny všimli, má knihovna od května novou fasádu, která možná přiláká do knihovny i nové čtenáře.
Další novinkou v knihovně je volné připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi.


KVĚTEN

Po skončení velikonočních besed jsme se s velkým úsilím pustili do úkolu, který nás letos čeká. Je to soutěž pro dětské čtenáře z knihoven celého našeho regionu – Hry bez hranic, aneb, knihovnice dětem. Organizátorem těchto her je pro letošní rok  právě Městská knihovna v Nejdku. Tento projekt je nejvýraznějším počinem tzv. Klubka (Klub dětských knihoven v Karlovarském kraji) . Koná se od roku 2007 za finanční podpory Ministerstva kultury a SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků).

Cílem projektu je podpořit čtenářství, rozšířit znalosti dětí o našem regionu a propagovat práci dětských oddělení veřejných knihoven v Karlovarském kraji. Podstatné je pro nás také setkávání dětí z různých knihoven v kraji a jejich vzájemná komunikace. Této akce se účastní vždy kolem 15ti knihoven.

Každý ročník se koná v jiném městě či obci Karlovarského kraje. Hlavním pořadatelem je právě SKIP. Soutěžícími jsou družstva složená ze čtyř dětských čtenářů a knihovnice. Témata jednotlivých ročníků jsou vždy přizpůsobena místu konání s ohledem na regionální významnost daného města či obce.

Skladba soutěžních úkolů je rozličná; od knihovnických dovedností, jako je vyhledávání informací, organizace knihovního fondu, přes zeměpisné a dějepisné znalosti o regionu po sportovní a výtvarné dovednosti.

Pro hry v Nejdku jsme vybrali lokalitu, která je pro svoji atraktivnost a historický význam pro takovéto soutěžení jako stvořená - Křížovou cestu. Děti budou své úkoly plnit kolem kapliček a celou cestu tak obejdou a poznají.

Soutěž se koná v sobotu 20. května na  téma „Setkání národů“ a přivítáme soutěžní kolektivy z 15ti knihoven našeho regionu. Celé klání začne v 9.30  na prostravnství vedle kostela slavnostním představením družstev, poté se děti rozběhnou plnit jednotlivé úkoly,  předpokládaný konec bude v 15 hodin. Na závěr proběhne slavnostní vyhodnocení s předáváním cen.

DUBEN

 

Pro žáky 6. a 7. Tříd obou základních škol jsme připravili v rámci našeho cestopisného projektu v pátek 21.4. 2017 besedu s cestovatelem Petrem Nazarovem, který je seznámí s jihozápadem USA.

BŘEZEN

BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Tato tradiční akce se po několika letech, kdy dostaly přednost informační technologie, opět věnuje především knihám a čtenářům . Pro děti budou připraveny různé testy a kvizy, které prověří jejich nejen knihovnické, ale také všeobecné znalosti. Jako obvykle si také čtenáři a návštěvníci mohou zakoupit knihy a časopisy vyřazené z fondu knihovny, ale hlavně si vypůjčit některou z nových knih, které knihovna pravidelně dokupuje a zařazuje do fondu. V loňském roce bylo zakoupeno 900 titulů nových knih pro děti i dospělé – romány pro ženy, detektivní příběhy, thrillery i naučné knihy z různých oborů a dětské pohádkové knihy, příběhy pro dívky či chlapce a také dětské naučné encyklopedie. Všechny novinky jsou postupně zapisovány a zařazovány a informace nejen o nových knihách čtenáři najdou na webu knihovny v on-line katalogu. Jeho prostřednictvím je také možné si knihu zarezervovat, takže při návštěvě knihovny už je kniha pro čtenáře připravena.
 
V čítárně je možné si vypůjčit z 50 titulů časopisů z různých oborů – např. cestovatelské časopisy Koktejl. Lidé a země nebo National Geographic, časopisy různého zaměření – např. o bydlení – Domov, Bydlení, Dům a zahrada nebo týdeníky Reflex, Instinkt, Květy, Vlasta, Týden a mnohé další. Nově knihovna odebírá časopis Venkov a styl , D-test pro spotřebitele a Dekor . Z denního tisku je čtenářům v čítárně k dispozici Karlovarský deník. K vypůjčení je také regionální měsíčník Krušnohorský Erzgebirge Luft. Děti mají k dispozici oblíbené tituly komiksových časopisů – Čtyřlístek, Kačer Donald a Tom a Jerry.

OKNO DO SEVERNÍ AMERIKY
 
Na měsíce březen a duben jsme připravili již pátý ročník projektu, který se každý rok věnuje jinému kontinentu. Tentokrát to bude Okno do severní Ameriky. Návštěvníci knihovny se opět mohou těšit na fotografie a vyprávění o této části světa, cestovatelské besedy a další doprovodné akce, které plánujeme v průběhu celého roku. Jižní Amerikou jsme projížděli už v roce 2015 a v tomto roce pokračujeme severní částí. Projekt bude zahájen v Galerii@ výstavou výtvarných a literárních prací soutěže Jak vidím severní Ameriku, kterou jsme tradičně vyhlásili pro děti z nejdeckých škol, a fotografií cestovatelů a dobrodruhů z Nejdku, kteří tuto část Ameriky navštívili. Výstava fotografií má název Jak jsem poznal jiný svět. Výstavy budou přístupné návštěvníkům od čtvrtka 9.3. a bude je možno shlédnout do konce dubna 2017.
 
Ve čtvrtek 30. března proběhne v knihovně slavnostní předání cen vítězům výtvarné a literární soutěže. Doprovodným programem bude malý jazzový koncert žáků ZUŠ v Nejdku. Žáci II. stupně obou základních škol si v dubnu vyslechnou jistě poutavé vyprávění cestovatele  Petra Nazarova s názvem Jihozápad USA.
Po celou dobu projektu budou v knihovně vystaveny knihy o severní Americe.
O dalších akcích vás budeme průběžně informovat prostřednictvím novin, plakátů a našich webových stránek.
 
 
 
EVA HRUŠKOVÁ A JAN PŘEUČIL - pro žáky 4. a 5. tříd je na středu 15.3. 2017 připraveno loutkové divadelní představení na téma Pražské pověsti

ÚNOR
 
Galerie @ - výstava Ludmila Lang – Obrazy.
 
Přednáška -  ve středu 15.2. 2017 od 17 hodin se uskuteční přednáška na téma Život s vášní a čokoládou. Bude se věnovat sladkému potěšení, léku, příteli …. zkrátka čokoládě, jejímu původu, historii, výrobě a blahodárných účincích. Průvodcem po světě čokolády nás provede Ing. Marcela Krčálová z Trutnova. Můžeme se těšit na degustaci jedinečných čokolád Jordi´s.
 
Výtvarná dílna – na středu 8.2. 2017 jsme pro děti připravili výtvarnou dílnu na téma Valentýnky, kde si děti mohou vyrobit valentýnský dáreček.
 
Besedy – v průběhu zimy a jara proběhnou v knihovně besedy s dětmi ze základních škol.
 
 

LEDEN  
 

 
V dětském oddělení začnou ve středu 15. dubna besedy na téma Velikonoce spojené s vyráběním velikonočních dekorací. Knihovnu tak postupně navštíví děti ze 4. A 5. Tříd ZŠ nám. Karla IV. a děti ze Základní školy v Perninku, které si poslechnou vyprávění o Velikonočních svátcích, velikonoční pohádky a koledy, a poté si všechny vyrobí drobné velikonoční dekorace.

 

 

Galerie@ - v pátek 13. ledna v 17.00 hodin BUDE vernisáľí zahájena výstava obrazů Ludmily Lang. Výstava nese prostý název – Obrazy. Paní Ludmila Lang je rodačkou z Karlových Varů. Narodila se jako mladší dcera otce Drahoslava Kukačky a matky Ludmily Kukačkové roz. Lang. V Nejdku ľila do roku 1983. V Karlových Varech vystudovala večerní střední ekonomickou školu a pracovala v administrativě PČP. V roce 1983 se se synem vystěhovala do NSR.  V Heidelbergu pak pracovala u finančního úřadu a vystudovala dálkově Univerzitu v Hagenu obor ekonomiku. Od roku 1995 začíná její výtvarná dráha. Nyní často pobývá v Nejdku, její rodina ale nadále bydlí v Heidelbergu, kam pravidelně dojíľdí a stará se o svou matku a nemocného bratra.
Svojí uměleckou činností chce Ludmila Lang zachytit pro všechny lidi část krásy přírody a odhalit její převelikou působivost těm, kteří by šli bez povšimnutí dál, nebo» umění spojené s jednoduchou krásou přírody potěší člověka v jeho srdci. Výraz jejích obrazů je pro ni velice důleľitý, nebo» je to část její umělecké duše. Také kaľdý obraz zůstane navľdy s ní, nebo» kaľdý má svou historku.

I na letošní rok připravujeme mnoho akcí nejen pro děti - besedy, výtvarné dílny a soutěľe, o jejichľ konání se můľete dozvědět z plakátů v knihovně a v infocentru nebo na webových stránkách knihovny. Zde si můľete prohlédnout i fotogalerii z akcí, které knihovna pořádá.